Nutikas peni

Fotokoolituse sissejuhatus print

Toimumise aeg: 1. november

See on ilmselt selle koolituste sarja kõige pikem ja mahukam seminar. Kogu meie edaspidine töö põhineb siin seminaril käsitletul – selle mõte on laduda vundament. Väga praktilise seminari käigus saame teada, kuidas kaamera “mõtleb” ja kuidas seda enda kasuks ära kasutada, me avastame mida erinevad nupud teevad ning leiame, mismoodi kaamera erinevad seadistused määravad selle, milline on valmis pildi lõplik ilme.

Otse loomulikult teeme seminari käigus ka reaalselt pilti ning vaatame lähedalt järele, mismoodi kõik käsitletavad parameetrid tegelikult lõpptulemust mõjutavad.

Seminaril läbitavad teemad on:

    Erinevad kaameratüübid – mis vahe on mobiili, kompakt-, hübriid- ja peegelkaameratel. Millist endale valida?
    Sensorid – millist rolli mängivad sensorite suurused, megapikslite arv jne pildi lõ Mis asi on crop factor ja kuidas see koos kaamera muude parameetritega mõjutab kaamera valgusjõulisust, fookust, bokeh’d, pildi teralisust, tundlikkust jne.
    Säri – kõige olulisem tehniline asi ü Särikolmnurk. “Õige” säri ja TTL. Üle- ja alasäri. Mõju pildi üldmuljele.
    Võtteprogrammid “Auto” ja P. Mida nad teevad ja mida nad ei tee. Miks “Auto” on hea ja miks ta seda kohe mitte ei ole. Kuidas P meile “Auto” puudustest üle aitab? Millal võib P-st väheks jääda?
    Sensori tundlikkus – ISO. Mis see on? Tundlikkus vs mü
    Särikompensatsioon - ±EV
    RAW ja JPG, bitisügavus, dünaamiline ulatus, failide kadudega ja kadudeta tihendamine, failide suurus ja mis sel kõigel sakslastega pistmist on? Kummagi eelised ja miinused, millal kumba failiformaati valida?
    Värvusstasakaal
    Fookuskaugus – “Pikad” ja “lühikesed” objektiivid, vaatenurk, fikseeritud fookuskaugusega ja suumobjektivid, püsi- ja muutuva avaga objektiivid.
    Ava (apertuur) ehk see auk objektiivis, millest valgus läbi tuleb. Mis asi on avaarv? Aga teravussügavus ja kuidas ava seda mõjutab?
    Võtteprogramm A (või Av Canonitel). Kas ja millal seda kasutada? Eelised ja miinused.
    Katikukiirus – kuidas see peatab liikumise ja laseb ajal voolata.
    Võtteprogramm S (või Tv Canonitel). Kas ja millal seda kasutada? Eelised ja miinused.
    Kaamera täielikult käsitsi juhtimine – võttere¸iim M. Kas ja millal seda teha? Eelised ja miinused.

Lisaks tehnilistele küsimustele puudutame sellel seminaril ka autoriõiguste põhimõtteid, ehk kuidas teha pilti nii, et sinu enda õigused on kaitstud aga samas ka kellelegi varvaste peale ei astu.

    Autoriõigused: Kellele kuuluvad sinu pildid ehk autoriõiguse alused. Mis on teos? Misasi on autoriõigus? Isiklikud õigused? Varalised õigused? Mis hetkel ja kellel tekib autoriõigus? Kas õigusi saab osta ja müüa? Mis on intellektuaalomandi vargus? Mis saab, kui sa oma pildid “ära annad” või Facebooki vms paned? Kuidas käituda, kui keegi juhtumisi neid kuhugi ajakirja tahaks panna? Kuidas korrektselt viidata pildi allikale?

Kodutöö:

    Kaamera avaprioriteedi re¸iimis, uuri heas valguses sulle huvi pakkuvat paigalseisvat objekti, millele sa saad piisavalt lähedale minna. Tee temast samast kohast samade seadistustega mitu pilti, muutes ainult avaarvu. Seejärel proovi muuta särikompensatsiooni nii, et tulemus sulle meeldib. Mis parameetreid ja kuidas muudab kaamera? Kuidas see mõjutab pilti? Proovi pildistada manuaalre¸iimis, jättes katikukiiruse paigale ja muutes avaarvu (näiteks 1/100 s). Kuidas erineb tulemus avaprioriteediga pildistamisest? Esita hindamiseks kaks pilti – üks võimalikult suure avaga, teine väiksema avaga, ning kirjelda lühidalt sinu kogemust, vastates esitatud küsimustele.


    Kaamera katikuprioriteedi re¸iimis, uuri heas valguses sulle huvipakkuvat liikuvat objekti (autod, loomad, inimesed jne). Tee temast samast kohast samade seadistustega mitu pilti, muutes ainult särikiirust. Seejärel proovi muuta särikompensatsiooni nii, et tulemus sulle meeldib. Püüa kaameraga objektile kaasa liikuda ning seejärel lase objektil kaadrist läbi liikuda. Mis parameetreid ja kuidas muudab kaamera? Kuidas see mõjutab pilti? Proovi pildistada manuaalre¸iimis, jättes avaarvu paigale (näiteks nii avatuks, kui võimalik) ja muutes avaarvu. Kuidas erineb tulemus avaprioriteediga pildistamisest? Esita hindamiseks kaks pilti – üks katikukiirusega alla 1/100 s, teine üle 1/250 s, ning kirjelda lühidalt sinu kogemust, vastates esitatud küsimustele.

Märkus: lehitse enne koolitust läbi oma kaamera kasutusjuhend ning võta see ka koolitusele kaasa!Kommentaarid [0]:


Kommenteeri artiklit:

Nimi
Kommentaar
üks pluss kaks = <- palun kirjuta siia tehte vastus numbrina

 


Creative Commons License Kodulehel olevaid materjale on lubatud kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel tingimusel, et on ära toodud viide allikale.