Nutikas peni

Kelgukoerad ja algupärased tõud print

Põhjarahvaste koerad on sarnased hundile. Seda nii välimuselt kui ka oma hingelt. Nad on aretatud selleks, et pidada koos inimestega vastu põhjamaade rasketes tingimustes - käre külm, paks lumi ja vähe toitu.

Pakases ja paksus lumes tuleb välja kelgukoerte kõige tugevam külg - nad on asendamatud abilised põhjamaade lumelagendike läbimisel. Koerad rakendatakse reeglina paarikaupa kelgu ette ja selliste rakenditega on võimalik läbida pikki vahemaid raskel maastikul. Tänapäeval korraldatavatel võistlustel võivad sellised rakendid läbida 9 päevaga üle 1800 km.

Lisaks kelguvedamisele on need koerad olnud abiks ka jahil seetõttu on neil reeglina ka tugev jahiinstinkt.

Talvel, kui väljas oli väga külm, toodi koerad tuppa ja lasti laste kaissu magama. Nii oli lastel palju soojem magada. Kuna põhjarahvaste juures sõltus hõimu ellujäämine koertest, siis samastati neid jumalaga.

Osates hinnata ja armastada oma parimaid sõpru, hoiti koeri alati inimeste lähedal ning hoolitseti nende toidulaua eest.

Olles läbi aegade inimesega koos kasvanud ning teineteisest sõltunud on kelgukoerad väga sõbralikud inimeste suhtes. Nad rõõmustavad inimese saabumise üle ja on suured sõbrad lastega. Kuna nad suhtuvad sõbralikult kõikidesse inimestesse, siis nad kaitsekoerteks ei sobi.

Teiste koertega saavad kelgukoerad läbi vaid siis kui positsioonid on paika pandud ning tavaliselt toimub see läbi kakluste.

Oma tugeva jahi-instinkti tõttu ei sobi nad kokku endast väiksemate lemmikloomadega kuna peavad neid saagiks.

Tegemist on iseseisvate koertega ja seetõttu tuleb neid juba maast madalast koolitada. Samuti tuleb kindlalt paika paika panna karjahierarhia. Kui koeraomanikul ja koeral puudub omavahel hea kontakt võib selline koer minna omapäi maailma avastama. Nad omandavad kiiresti uusi teadmisi ja tänu sellele on neid lihtne koolitada. Samas võivad nad olla isepäised ning kergelt tüdineda korduvatest tegevustest.

Tänu oma paksule karvkattele sobivad nad hästi elama õues. Talvel õues elades vajavad nad kindlasti kuuti, mille põrandat katab hein või lambanahad. Soojemaks suveperioodiks ajavad kelgukoerad oma paksu aluskarva maha. Sellest hoolimata on nendel koertel palavatel päevadel oht ülekuumenemiseks.

Siia rühma kuuluvad koerad vajavad palju liikumist ja tavaline aiakoera elu neile ei sobi. Ainult koduaias ei ole lihtsalt võimalik nende suurt liikumisvajadust rahuldada.

Selle rühma koerad sobivad suurepäraselt kelgu- ja suusaveoks. Samuti võib nendega harrastada kuulekuskoolitust või agilityt. Tugeva jahi-instinkti tõttu leiab siit rühmast kaaslase ka jahilkäiguks.

Sellese rühma kuuluvad näiteks: Alaska Malamuut, Siberi Husky, Samojeed, Akita, Laika.Kommentaarid [7]:


Seksikas koer
Polaarrebane @ 28.11.2017 13:09
------
Ma olen alati seda koera tahtnud
Melon @ 28.11.2017 12:55
------
Ma olen alati seda koera tahtnud
Melon @ 28.11.2017 12:53
------
Ma olen alati seda koera tahtnud
Melon @ 28.11.2017 12:38
------
Tere
Melon @ 28.11.2017 12:37
------
Ma võtan sele koera
Liisa @ 17.04.2017 19:43
------
See artikkel on natuke eksitav. Laikad ei kuulu tegelikult kelgukoerte hulka. Tegemist siiski jahikoertega, ehkki mõnikord võidi neid ka kelgu ette rakendada (ida-siberi laikasid). Samuti ei vasta see iseloomukirjeldus laikadele. Laikad on üldjuhul võõraste suhtes umbusklikud ning kuna mõnedel neist on väga tugev kaitserefleks, siis nad just sobivad kaitsekoerteks. Seega ei tasuks kindlasti laika territooriumile tungida ja arvata, et ta sind sõbralikult tervitama tuleb. Samuti nad pigem EI sobi lastega. See aga ei tähenda, et laikad tigedad oleks (mõned võivad seda olla vale kasvatuse tõttu). Nad pigem hoiavad võõrastest eemale, kindlasti ei jookse sõbralikult kõiki tervitama nagu näiteks huskyd. Laikad on ühe-mehe-koerad, mida aga teised kelgukoerad pole. Küll aga on laika algupärane tõug, nii et muus osas artikkel klapib.
jahimees @ 05.03.2010 11:35
------

Kommenteeri artiklit:

Nimi
Kommentaar
üks pluss kaks = <- palun kirjuta siia tehte vastus numbrina

 


Creative Commons License Kodulehel olevaid materjale on lubatud kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel tingimusel, et on ära toodud viide allikale.