Nutikas peni

Kes kellega käib print

Väga tihti tuuakse koer majja just sügise algul. Tänu sellele, et koerte koolitamise propageerimine on viimastel aastatel olnud väga intensiivne, on paljud inimesed otsustanud tulla oma väikese sõbraga kooli, et saada ise tarkust ja osata seda jagada ka oma sõbraga.

Siiski tuleb ette ikka olukordi, kus peab tõdema, et antud koeratõug ei sobi kokku tema peremehe iseloomu ja eluviisiga. Mõne aja pärast saavad sellest aimu ka asjaosalised ise. Algab võimuvõitlus, algul mänguline, kuid mida aeg edasi, seda tõsisemaks see kujuneb. Varsti seisamegi küsimuse ees – kus on tehtud viga? Koeral on ju soe ja puhas kodu, pissil saab käia, mängida ka saab, päris tihti tuuakse talle ka mõni maiuspala, riidlemisi ka eriti ette ei tule. Aga siiski on midagi mäda.

Tagasi algusesse …

Koera valime me tihti ainult välise ilu järgi - kui koer paistab meile ilus, siis see ongi just see „õige” sõber, kelle me endale võtame. Kuid mis on antud „ilu” taga (mis eesmärgil on antud tõug aretatud, suurus, tõule vastav iseloom, vajadused). jääb tihti tahaplaanile.

Kuid kas me nii valime endale elukaaslaseks meest või naist? – kui on silmale ilus, siis ongi see „õige”. Suhteliselt kiirelt selgub, et selleks et koos elada ja olla parim sõber ei piisa vaid välisest ilust, vaid hoopis olulisemad on selle isiku huvid, elustiil, iseloom jne.

Täpselt sama lugu on ka koeraga. Võttes endale koera, ehk siis parima sõbra järgmiseks 10 aastaks, ei piisa vaid välisest ilust – sa vajad koeraga täielikku „klappi”.

Kui jälgida ja sobitada enda elustiiliga, leiate endale 95% parima sõbra, kellega koos on pidevalt tore olla, sest teil on ühine elustiil ja ühised huvid.

Allpool ülevaade ja soovitused sellest, missugune tõug sobib missuguse elustiiliga.

Üldiste aretuseesmärkide järgi võib jagada koerad järgmistesse rühmadesse:

Lamba- ja karjakoerad

Antud gruppi kuuluvad koerad, kes on aretatud lammaste karjatamiseks ning valvamiseks - seega on nad väga väledad ja aktiivse eluviisiga. Nad on tööks loodud koerad ning neile ei piisa ainult suurest koduaiast. Nad vajavad regulaarselt tõsist ajutegevust, füüsilist trenni ja koolitust, samuti palju liikumist. Selleks sobivad erinevad koeraspordialad: agility, SK, KK, karjatamine jne.

Nendel tõugudel on hästi välja arenenud isikuomadused ja nad ei ole vaid oma peremehe orjad. Kui õigel ajal ei hakata „kodukorda” õpetama, võivad nad väga omapäisteks kasvada. Nad on head perekoerad ning sobivad hästi lastega. Kuid ei tohi unustada, et ilma pideva tegevuseta muutuvad nad väikesteks vaenlasteks, kes suudavad rohkem teha, kui Teie ette kujutada. Neil on hästi on välja arenenud ka kaitseinstinkt, tänu millele on nad ka head valvurid. Lamba- ja karjakoeri on nii lühi- kui pikakarvalisi, samuti on nad erineva turjakõrgusega (minist maksini).

Kokkuvõtteks: sellesse gruppi kuuluvad koeratõud sobivad aktiivsele inimesele, kellel on aega ja tahtmist koeraga aktiivselt tegeleda. Oluline ei ole niivõrd koera omamise kogemus (kuna antud tõud on enamasti pehme iseloomuga), vaid tugev soov koeraga koos aktiivselt aega veeta.

Suurt kasvu lambakoerad vajavad kindlasti oma aeda, väikesed (mini ja midi) tõud sobivad hästi ka korterikoeraks.

Rühma kuuluvad tuntumad tõud: Pikakarvaline collie; Lühikarvaline collie; Shetlandi lambakoer; Bordercollie; Habecollie; Belgia lambakoer; Saksa lambakoer; Komondor; Lõuna-Vene lambakoer; ¦veitsi valge lambakoer; Austraalia karjakoer; Vana-Inglise lambakoer; Kaukaasia lambakoer; Berni Alpi karjakoer, Saksa lambakoer; Welsh corgi pembroke.

Dekoratiivkoerad

Seda gruppi iseloomustavad kääbuskoerad ja seltsikoerad, kes on läbi ajaloo aretatud eeskätt aadlike, kuningate, seltsidaamide ja aristokraatide jaoks. Seega on siia gruppi kuuluvad koerad reeglina väga sõbraliku iseloomuga, armastavad lapsi ja on liikumise suhtes vähenõudlikud. Seda ei saa aga öelda nende hooldamise kohta. Enamik dekoratiivkoeraõuge on väikese kasvu tõttu hästi väledad ning seetõttu sobib nendega harrastada agilityt. Samas on nad õnnelikud ka vähese liikumisega, nende jaoks on peamine võimalus olla oma peremehega koos ning nad naudivad seltskonnas olemist.

Neil on kalduvus muutuda isepäiseks, kui kodus ei ole paika pandud hierarhia. Seepärast on ka oluline alustada antud koeraga varakult sõnakuulelikkuse koolitust (SK). Koolitada on neid kerge, kuna nad naudivad kõiki tegevusi koos oma peremehega. Nad võivad olla võõraste suhtes algul natuke eelarvamuslikud, samas ei ole nad kurjad ja erilist kaitset oma peremehele nad ka ei paku. Gruppi kuuluvad koerad on nii lühi- kui pikakarvalised. Kuna nad on seltsikoerad, siis vajavad nad pidevat karva/nahahoolitsust. Kokkuvõtteks: siia gruppi kuuluvad tõud sobivad hästi nii noorele kui vanemale inimesele. Oluline ei ole palju liikuda, vaid pidevalt koeraga koos olla – need koerad vajavad seltsi.

Rühma kuuluvad tuntumad tõud: Puudel; Cavalier king charles spanjel; Tiibeti spanjel; Coton de tulear; Papillon; Mops; Pekingi koer; Prantsuse buldog; Bostoni terjer; Hiina harjaskoer; Yorkshire'i terjer

Edasi loe kelgukoertestKommentaarid [0]:


Kommenteeri artiklit:

Nimi
Kommentaar
üks pluss kaks = <- palun kirjuta siia tehte vastus numbrina

 


Creative Commons License Kodulehel olevaid materjale on lubatud kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel tingimusel, et on ära toodud viide allikale.