Nutikas peni

Koerte kiirendusvõistlus print

Koerte kiirendusvõistlus

Koerte kiirendusvõistlus on võistlusmäng, kus mõõdetakse koera jooksmise kiirust ühe lõigu läbimisel. Analoogseid jõukatsumisi on korraldatud varemgi ning üks avalikkusele tuntumaid võistlusi on klubi "Ipson" poolt regulaarselt korraldatavad mäkkejooksu võistlused.

Tegemist on mitteametliku sportliku mänguga, mille peamiseks eesmärgiks on meelelahutus. Kasutatav mõõtetehnika ei ole taadeldud ning eesmärgiks on saada tulemused, mis sobivad sõbralikuks võrdluseks, kuid ei ole kasutatavad objektiiveteks uuringuteks või muudeks olulisteks järeldusteks.

Kuidas see käib?

Võistluse jaoks eraldatakse madala aiaga jooksukoridor, milles on aja mõõtmiseks kahes punktis koera möödumist registreeriv andur. Koridori pikkuseks on 50-80 meetrit, ning raja teisel poolel on 10-20 pikkune lõik millel mõõdetakse kiirust.

Katse alguses jätab koerajuht koera koridori algusesse, kus on olemas ka abiline, kes vajadusel hoiab koera kinni. Koerjuht jookseb kõigepealt ise koridori ning pärast andurite läbimist võib koera enda juurde kutsuda ja/või anda märku, et abiline koera lahti laseb. Koerajuhi eesmärgiks on koera meelitades ja innustades saada koer võimalikult kiiresti jooksma mõõdetaval lõigul.

Kes saavad osaleda?

Osaleda võivad kõik terved koerad, kes suudavad kutsumise peale koerajuhi poole joosta ja ei ole ohtlikud abilisele, kes aitab koera kinni hoida. Koerte võistlusklassideks jagamisel oleme eeskujuks võtnud "Ipsoni" poolt mäkkejooksul kasutatavad klassid.

  • Kutsikad kuni 6 kuud
  • Kutsikad 6 kuud kuni 1 aasta
  • Madalajalgsed koerad (väikesed koerad - taksid, süle ja seltsikoerad)
  • Raskejalgsed koerad (suured ja rasked koerad, mastiffid, kaukaaslased, bernad, njuufad jms.)
  • Täiskasvanud koerad (kõik ülejäänud koerad)
  • Jooksukoerad (hurdalised, kes jooksevad väga väga kiiresti)
Võistlusklassidesse kuulumise otsustab korraldaja kohapeal.

Mida veel silmas pidada?

Võistelda ei tasuks koeraga, kes ei ole hea tervise juures või kellele ei ole kiire liikumine sobiv (ülekaalulised koerad, liigeseprobleemidega koerad). Enne katset tuleks nii koerajuhil kui ka koeral teha natuke soojendusharjutusi kuna ilma soojenduseta järsku sprintides või lihtsalt vigastuse saada.Kommentaarid [1]:


Tere, Kas on lubatud ka võistlusel maiusega koera meelitada?
Küsimus @ 25.09.2008 20:20
------

Kommenteeri artiklit:

Nimi
Kommentaar
üks pluss kaks = <- palun kirjuta siia tehte vastus numbrina

 


Creative Commons License Kodulehel olevaid materjale on lubatud kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel tingimusel, et on ära toodud viide allikale.