Nutikas peni

Kennelköha ehk koerte nakkav trahheobronhiit print

Kennelköha ehk koerte nakkav trahheobronhiit on hingamisteede nakkushaigus. Iseloomulik on äge haigestumine, varieeruv köha, nohu või liigse silmanõre eritumine. Sageli iseloomustavad omanikud köha sõnadega “nagu oleks kont kurgus”.

Kennelköha on kõige levinum nakkushaigus koertel. Kennelköha puhanguid on tavaliselt iga aasta. Levib sarnaselt muudele hingamisteede infektsioonidele kevadeti ja sügiseti. Looduses on nakkuse levitajateks metsloomad, närilised, kassid. Koerad haigestuvad tavaliselt kokkupuutel haige loomaga, terve kuid nakkust levitava loomaga või piisknakkuse kaudu. Peamisteks nakatumiskohtadeks on näitused, koertekoolid, jalutusväljakud.

Kennelköha tekitajaid võib olla mitu või ainult üks. Viimasel juhul paranevad koerad ise ja kliinilised sümptomid ei ole ägedad. Lihtsamatel juhtudel on prognoos tervenemisele väga hea. Tavaliselt on tekitajateks Bordetella bronchiseptica ja koerte Parainfluenza viirus.

Haiguse peiteaeg on 2-10 päeva. Olenevalt haigustekitajast võib eritumine kesta isegi nädal kuni 3 kuud peale haigestumist. Samas minimaalselt võiks haige koer karantiinis olla ca 2 nädalat, et välistada haigustekitaja liigset levikut.

Sümptomid. Kõige vastuvõtlikumad on kutsikad aga ka vanemad koerad. Kutsikate puhul võib nakkus olla eluohtlik. Nakkus põhjustab koertel nohu, limast nõrevoolu ninast, köha ja liigset nõretust silmadest. Tavaliselt tekib episoodiline äge köha või öökimine koos köhaga. Neelupõletik ja sellega kaasnev häälepaelte turse. Üldiselt on haigestunud koerte enesetunne hea. Kuna hingamisteed on infektsiooni tagajärjel ärritunud, siis hingetorule vajutades tekib tavaliselt äge köha. Kutsikatel võib tekkida kopsupõletikud, mis võib olla raske prognoosiga. Lisaks võib esineda loidus, palavik, isutus jne. Tihedama asutusega kohtades võib nakatuda isegi ca 50% koerte populatsioonist.

Diagnoos pannakse anamneesi alusel, sh arvestatakse kokkupuudet teiste koertega, kliiniliste sümptomitega ja reageerimisega ravile. Üldiselt on komplitseerumata haiguse korral rötgenpildid olulise muutuseta. Vajadusel võetakse kliinikus hematoloogiline vereproov, millest võib leida põletikurakkude hulga suurenemist.

Ravi. Osad koerad paranevad ise ja ei vaja ravi. Ägedamatel juhtudel kasutatakse järgmisi ravimeid. Antibiootikume määratakse vastavalt vajadusele. Viimaseid määratakse kindlasti bronhopneumoonia korral. Vajadusel kasutatakse ka hormoonravi, köha supreseerivaid ravimeid, bronhodilataatoreid.Üldiselt reageerivad haiged koerad ravile kiiresti.

Profülaktika. Kennelköha tekitajatest on Parainfluenza ja Bordetella bronchiseptica vastu võimalik vaktsineerida. Tavaliselt on vähemalt 4 valentses kompleksvaktsiinis olemas Parainfluenza antigeen. Bordetella vastu saab vaktsineerida eraldi vaktsiiniga. Vaktsineerimine ei hoia ära haigestumisi, küll aga võib vähendada nakkuse ägedust ja ohtlikkust. Kindlasti tasub vältida kokkupuuteid haige või köhiva koeraga. Samuti kui enda koer on kennelköhasse haigestunud, siis peab trennidest, näitustest või koerterohketest jalutusaladelt eemal olema minimaalselt 2 nädalat.


Helena Truus

VeterinaarKommentaarid [0]:


Kommenteeri artiklit:

Nimi
Kommentaar
üks pluss kaks = <- palun kirjuta siia tehte vastus numbrina

 


Creative Commons License Kodulehel olevaid materjale on lubatud kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel tingimusel, et on ära toodud viide allikale.